Сурчинци који користе градски превоз још размишљају ко ће их у наредном периоду превозити – да ли ће то бити Градско саобраћајно предузеће као последњих година, што је мање извесно, или ће његово место заузети нови превозник. Ко ће то бити још није одлучено јер је и даље у току јавна набавка за избор превозника за приградски превоз, па и на потезу 600. Недавно је у граду одлучено да се овај потез који је био градски прогласи као приградски превоз, што је многе изненадило. У објашњењу у оквиру конкурсне документације за приградски превоз стоји да је то урађено с „циљем консолидације и уређења јавног линијског превоза у Београду, а како би се повећала ефикасност и поузданост, а тиме и квалитет обављања ове комуналне услуге, Град Београд има намеру да у наредном периоду измени Одлуку о јавном линијском превозу путника на територији града Београда на начин да се организација превоза на градској општини Сурчин врши као приградски превоз”. Пројекат поверавања обављања делатности локалног и приградског превоза путника приватним партнерима, како се објашњава, довео би до смањења буџетских трошкова, раста буџетских прихода, стварања одрживог система превоза путника и подизања нивоа ефикасности у пружању услуга корисницима комуналне делатности.
Како се незванично могло чути, многе превознике који су хтели да се кандидују за ову линију изненадили су неки од услова за ову јавну набавку.
У конкурсној документацији за приградски превоз уопштено стоји да компанија која жели да конкурише за ову јавну набавку мора да достави податке да је у последње три финансијске године остварила пословни приход од најмање девет милијарди динара без ПДВ-а. Затим да је у претходне три године имала најмање два уговора у области пружања услуга приградског превоза путника (приградски и локални превоз путника) у градовима са популацијом од најмање 100.000 становника. Да по било ком правном основу има радно ангажованих 680 професионалних возача Д категорије.
Понуђач треба и да располаже са 340 аутобуса регистрованих за седење и стајање (неприхватљива су туристичка возила – аутобуси). По структури мора да има 225 соло аутобуса, 81 зглобни аутобус и 34 минибуса, са првом регистрацијом у 2015. Требало би да има три сервисна возила, једно вучно и да има паркинг-простор, сервис за одржавање возила, и то на најмање пет од седам општина Барајево, Младеновац, Лазаревац, Сопот, Гроцка, Обреновац и Сурчин, на којима ће обављати услуге.
Најмање 10 одсто возила од захтеваних 340 (34) на почетку рада морају бити нова возила, произведена 2022/2023. и с првом регистрацијом у овој години, и најмање 25 одсто возила, односно 85 од 340, на почетку рада морају бити возила до три године старости.
Ако се у обзир узме да је за набавку новог возила потребно од осам до 12 месеци, као и да је потребно да понуђач мора да обави вожњу у најмање два града са око 100.000 становника, питање је колико превозника има могућност да испуни ове услове и да се пријави на овај тендер.
Подсетимо, „Ласта” је ову трасу на којој је била пре више од десет година „изгубила” у мају 2016. године да би у децембру те исте године у поступку јавне набавке без ње остала група приватних превозника које је предводила „Авала бус превоз”. Она је требало да буде задужена за рад на линијама: 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 610, 611 и 612. Био је то тендер вредан десет милијарди динара, али га је изненада добио ГСП.