Научници с Томског државног универзитета, у западном Сибиру, на планини Горњи Алтај открили су масовно цветање алги. Због њих је лед постао ружичаст, готово „крваве” боје. Ова појава може да доведе до убрзања топљења глечера, јер се рефлективност његове површине смањује.
Овако масовно цветање алги није забележено у протеклој деценији. Стручњаци наводе да је реч о снежној хламидомонаси – зеленој алги која опстаје на ниским температурама. Ипак, шеф лабораторије за глациоклиматологију Геолошко-географског факултета Александар Jeрофејев не може да каже шта је довело до ове појаве на глечеру Водопадни. Разлог је вероватно велика количина снега која је на Златним планинама Алтаја остала до периода цветања алги, а после најснежније зиме у последњих 30 година. Све до јула снег се на глечерима није топио.
Промена боје леда је опасна за глечер, јер доводи до смањења његове рефлексивности (албедо), која штити површину од претераног загревања. Обиље розе боје смањује рефлексивност површине глечера, која више није бела. Лед јаче упија топлоту и брже се топи, што изазива даље бујање алги. Најпознатије место где се појављује такав ружичасти лед је Гренланд, а регистрован је и у Алпима.
Глечери Актру, који се налазе на планинама Алтаја, на самој граници Сибира и централне Азије, на месту где се сусрећу Русија, Монголија, Кина и Казахстан изгубили су више од четвртине своје масе у последњих 60 година.
Разумевање процеса који се дешавају с глечерима омогућиће боље разумевање промена у океанима, у температури воде, концентрацији соли у морима.
Ове глечере научници помно прате од 1957. године.