Politic

У деведесетој написао дело на понос завичају

У деведесетој написао дело на понос завичају

Чајетина – Добронамерност негује људску душу и отвара пут ка бесмртности. Тако своју животну истину обликује најплоднији писац-хроничар златиборског краја Милисав Р. Ђенић, стваралачки неуморан и у 90. години. Ових дана објавио је, на понос завичају: „Биографски лексикон Златибора” са животописима 448 личности из златиборског среза.

То дело, плод је посвећеног рада и знања. Младалачком упорношћу прикупио је и приредио податке о великом броју заслужних личности, међу којима су осам академика, 53 доктора наука, 50 универзитетских професора, десетине инжењера …

„Народи који не поштују прошлост немају будућност”, подсећа на ту мисао писац у уводу књиге, па додаје: „У периоду док су патријархални односи у нашем крају одолевали новим временима, у златиборским сиротињским колибама рађали су се будући професори, инжењери, правници и доктори. Крај огњишта и уз гусле одрастају народни посланици, сенатори, ђенерали, деца наших сиромашних сељанки постајала су доктори наука, професори универзитета и академици.”

А рецензент књиге др Илија Мисаиловић истиче да се Ђенић прихватио обимног и одговорног посла да свом дугогодишњем истраживачком раду дода и „Биографски лексикон Златибора”, у коме од заборава чува многе успешне посленике: „Аутор је обрадио биографије 448 личности, од најстаријих Михаила Радовића (1759) и Јована Мићића (1775), устаника и ратника, до најмлађег Ђорђа Божовића (1990), доктора филолошких наука”.

Милисав Р. Ђенић изданак је угледне златиборске фамилије Ђенића. Рођен је 1933. у Кривој Реци, у великој кући деде-стрица Арсенија Ђенића, члана Радикалне странке и народног посланика. Као дечак Милисав прелази у Чајетину где његов отац с браћом подиже породичну кућу, кафану и пекару. Али после рата за ту добростојећу породицу наступају недаће, јер им комунистичка власт одузима и кафану и пекару. Отуда се његов дубоко укорењени опозициони став према комунистичком режиму увек огледао у одговору на питање колико има година: „Имам седам година, јер сам само толико живео у слободи”. Броза приликом његових долазака никада није сачекао са својим разредом, седео би у дворишту окренувши леђа улици којом је он пролазио.

Милисав је гимназију завршио у Ужицу. Имао је три велике љубави: шах, музику и филм. Mлађи ђаци су га упамтили како на великом одмору игра симултанку у школском ходнику. Свирао је гитару у гимназијском оркестру, уживао у гледању филмова(данас је колекционар преко 500 вестерна). Пред крај гимназијског школовања сломио је кук док је играо фудбал, па је због компликација две и по године лежао у гипсу. Вероватно се у тим дугим сатима, научио стрпљењу.

Потом је студирао у Београду на Филозофском факултету историју, да би по стицању дипломе предавао тај предмет у ОШ „Димитрије Туцовић” у Чајетини. Радни век провео је у школи, предавао је и ону историји која се није могла прочитати у књигама: о српским краљевима, јунацима Великог рата, витезовима Карађорђеве звезде, из мрака и забрана износио знања ученицима изазивајући подозривост комунистичких власти… Ту се зачела и његова страст према фотографији, у својој колекцији има велики број снимака старог Златибора (од 1908. до шездесетих година 20. века).

Док се у 44. години враћао из Историјског архива у Ужицу, где је истраживао податке за нове књиге, инфаркт погађа Милисава, који улази у клиничку смрт. У ужичкој болници га спасава др Страјин Шуљагић, такође Златиборац. Ђенић се окреће природи и дугим шетњама, ритуалном испијању чајева од биља са златиборских сувата, док лета проводи у Дубровнику, за њега најлепшем граду. Све то враћа му животну снагу и потребу за писањем о прошлости. Написао је укупно 20 књига и виталан дочекао дубоку старост.

У уводу најновије књиге захвалио се Милисав својим ћеркама Снежани и Маријани на драгоценој помоћи у обликовању те публикације (као и етнологу Боси Росић и рецензенту Илији Мисаиловићу на дугогодишњој сарадњи). А његова ћерка Снежана, директорка чајетинске библиотеке и ауторка вредних књига о знаменитим људима и догађајима из прошлости Златибора, поносна на оца кратко нам је рекла: „Текст у ’Политици’ биће му најлепши поклон за 90. рођендан”.

Read More

Avatar

Admin

About Author

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may also like

Politic

Unanim advertis1 haltere loud onetrod trigly style sulky

Zuithin spread beside the ouch sulky and this wonderfully and as the well and where supply much hyena so tolerantly
Politic

Sulky nudged j4eepers dredy sesulky oite tenor around because insect

Within spread beside the ouch sulky and this wonderfully and as the well and where supply much hyena so tolerantly