БРИСЕЛ – Европска комисија је данас представила годишњи извештај о стратешком предвиђању, у којем је постављен фокус за наредне године.
Документ на 21 страници илуструје ставове ЕУ о томе куда иде свет и представља оквиран водич за разумевање идеологије председнице Комисије Урсуле фон дер Лајен, која још увек није наговестила да ли намерава да остане на тој позицији наредних пет година, преноси Политико.
„Време у којем је либерална демократија била модел очигледног избора је прошло“, рекао је потпредседник Комисије Марош Шефчович на конференцији за новинаре приликом представљања извештаја. Како се наводи у документу, свет је све више подељен између Запада и Кине, а Европа не може бити посматрач.
“Кључни закључак је да је стари модел глобализације, изграђен на слободној трговини и глобалним ланцима снабдевања, превазиђен. Уместо тога, улазимо у нову еру ‘геоекономије’. Укратко, то значи да Европа мора да смањи своју стратешку зависност од других земаља и уместо тога искористи своје домаће ресурсе и повећа производњу на континенту”, додаје се у документу.
Такође се истиче да ЕУ треба да прилагоди свој капиталистички модел новом добу где су “нето нула” емисија и одрживост свеобухватни приоритети. Једна од идеја је да се у проценама БДП-а узму у обзир неекономски фактори као што је очекивани животни век. Шефчович је указао да би са новим правилима величина економије ЕУ премашила економију САД, Кине и Индије.
“Европска инвестициона банка (ЕИБ) мора да повећа своју улогу и обезбеди 620 милијарди евра за финансирање Зеленог договора, пружајући снажнију подршку стратешким инвестицијама релевантним за дигиталну и зелену транзицију”, наводи се у извештају.
У документу се као један од фокуса помиње и растућа неједнакост, јер је, како је наведено, живот све тежи за раднике са нижим примањима, који сносе терет климатских промена док издвајају више за храну, другу робу и услуге. Истовремено се повећава и неједнакост међу земљама ЕУ, као и јаз у богатству између младих и старих.
У завршном делу извештаја указује се на кризу демократије и анализирају политичке препреке. Закључује се да поларизација и дезинформације гурају гласаче ЕУ ка популистичким партијама, наводи бриселски портал, а преноси Танјуг.