ЊУЈОРК – Савет безбедности УН одржао је прву седницу о вештачкој интелигенцији (АИ), након што је Велика Британија позвала на међународни дијалог о утицају АИ на глобални мир и безбедност.
На седници су представници Кине поручили да технологија не би требало да постане ”мач са две оштрице”, док су званичници САД упозорили на могућности употребе АИ као средства цензуре и репресије.
Шеф британске дипломатије Џејмс Клеверли, који је председавао састанком, с обзиром и да његова земља у јулу председава СБ УН, изјавио је да ће ”АИ из корена изменити сваки аспект живота људи”, пренео је Ројтерс.
Петнаесточланом Савету безбедности обратио се и генерални секретар УН Антонио Гутереш, кооснивач АИ стартапа ”Anthropic” Џек Кларк, као и професор Зенг Ји са Кинеско-британског истраживачког центра етике и руковођења АИ.
Гутереш је оценио да и војна и цивилна употреба АИ може имати озбиље последице на глобални мир и безбедност.
Он је подржао предлоге појединих држава да се формира ново тело у оквиру УН које би се бавило руковођењем АИ.
Амбасадор Кине при УН Ђанг Јун описао је АИ као „мач са две оштрице”, додајући да Пекинг сматра да УН треба да имају централну улогу у координацији АИ и успостављању принципа руковођења том технологијом.
Заменик амбасадора САД при УН Џефри ДеЛаурентис изјавио је да постоји потреба за да се обезбеди заједнички рад држава на спречавању да АИ и друге напредне технологије у развоју негативно утичу на људска права.
„Ниједна земља чланица не би требало да користи АИ како би цензурисала, спутавала, вршила репресију и развлашћивала људе”, казао је ДеЛаурентис.