БЕЧ – Планирано коришћење родне куће Адолфа Хитлера као полицијске станице наишло је на оштре критике након што је пронађен новински документ у коме је наведено да је нацистички вођа желео да зграда у граду Браунау на Ину у Аустрији има “административну намену”.
Редитељ документарних филмова Гинтер Швајгер рекао је да садашњи планови одговарају жељама диктатора.
„То је управо оно што је Хитлер желео“, рекао је Швајгер, цитирајући новински чланак од 10. маја 1939. године.
У документарном филму, који ће од 1. септембра бити приказан у 30 аустријских биоскопа, становници Браунауа износе своја мишљења и утиске, а између осталог и о томе како се суочавају са погрдним реакцијама када у разговору са другима помињу родни град.
„Оцрњивање ове општине као ‘нацистичког града’ је згодно јер се чини да растерећује остатак Аустрије. Прави страх је да се бавимо сопственом породичном историјом. Већина људи у Аустрији потиче од починилаца, следбеника и толератора нацистичког режима. Тишина је ту и данас”, рекао је редитељ.
У дневном листу “Неуе Варте ам Инн” објављено је да је Хитлер наводно желео да види канцеларије окружне управе на тој локацији, а текст је током истраживања Швајгеровог документарног филма “Ко се боји Браунауа?” пронашао историчар Флоријан Котанко.
„Иронија историје је да се воља Адолфа Хитлера сада на известан начин испуњава”, сматра Котанко, преноси Зидојче цајтунг.
Историчар Оливер Ратколб, члан комисије која се бави Хитлеровим родним местом, рекао је за „Кронен цајтунг” да је поређење потпуно погрешно, пошто полиција данас делује на демократским и уставним основама.
„Пошто је то само новински извештај, није доказано да је ова наводна Хитлерова изјава заиста постојала”, додао је.
Министарство унутрашњих послова је навело да Аустрија није једина, јер је, на пример, некадашњи Хитлеров стан на Принценрегентенплацу у Минхену такође био дом разних баварских полицијских управа од 1949. године.
Аустријска влада је данас саопштила да ће 2. октобра почети радови на адаптацији куће у којој је рођен Адолф Хитлер (20. априла 1889. године) у полицијску станицу. Очекује се да ће објекат бити завршен 2026. године. Цена радова је процењена на 20 милиона евра, док је првобитна процена била пет милиона.
Претходно је објављено да ће у згради у граду Браунау бити смештена полицијска станица и центар за обуку о људским правима.
9Аустријска влада је одлучила да овај објекат не претвара у музеј, страхујући да би могао постати место ходочашћа неонациста. Одбачен је и сценарио рушења, како не би био протумачен као покушај брисања мрачне прошлости.