Ситуација на границама Белорусије и Пољске се погоршала. Пољска је данас означила Белорусију као непријатељску државу и одлучила да повећа снагу своје армијске групе на граници на 10.000 људи.
Према речима министра одбране, 4.000 војника директно ће помагати граничарима, а остали ће бити смештени у резерву у пограничним зонама .
„У року од две године имаћемо најјачу војску у Европи“, обећао је министар.
Сада укупан број пољских оружаних снага достиже 170 хиљада људи, а у будућности ће се повећати на 300 хиљада.
Летонија је увела појачан режим безбедности граница, Литванија затвара део граничних прелаза. Стручњаци кажу да се у таквим условима повећава ризик од оружане ескалације.
Неколико је разлога за погоршање ситуације. С једне стране, у октобру ће у Пољској бити одржани парламентарни избори. Владајућа Партија права и правде (ПиС) настоји да задржи власт на било који начин. Представници политичких снага на тему безбедности почели су да застрашују становништво претњама са истока. Тако је заменик министра спољних послова Пољске Павел Јаблонски рекао да очекује покушај продора на територију земље. Према његовим речима, источни суседи Пољске „покушаће да покажу да могу да раде шта хоће“.
Снајперисти осматрају
Познато је да је у јулу Пољска већ распоредила две армијске бригаде на границу са Белорусијом. Један је био стациониран у новој бази у граду Колно, други – у Белој Подљаски. Одвојено, руководство пољских оружаних снага најавило је прераспоређивање група снајпериста ближе Белорусији . Команда је такође објавила снимке на којима се види војска са снајперским пушкама.
Варшава је такође пребацила додатну опрему у погранично подручје. Разместила је и борбене хеликоптере у непосредној близини Белорусије. Саопштено је да су засновани на две позиције и да су спремни да одмах одговоре на сваку претњу. „Хеликоптери су наоружани и спремни за борбу. Пилоти су веома искусни, користили су ваздушно-десантно оружје и ракете у Авганистану и Ираку. Ако дође до узнемирујућих догађаја, они ће без оклевања отворити ватру “, рекао је генерал Марек Соколовски.
Услови и листе захтева
Белорусија мора да испуни листу захтева Пољске да поправи односе са земљом, рекао је у суботу заменик пољског министра спољних послова Павел Јаблонски. Ове примедбе су уследиле као одговор на позив белоруског председника Александра Лукашенка за побољшање веза између два народа.
Јаблонски је изразио скептицизам у вези са Лукашенковим изјавама, сугеришући да позив белоруског лидера заправо није ништа друго до „празна прича“.
„У овом тренутку, док говоримо, у току су напади на пољску границу. Ово су празне речи, поново чујемо такве изјаве, али иза њих нема никакве суштине“, рекао је Јаблонски локалним медијима.
Слични сценарији се примећују и у балтичким републикама. У Литванији је саопштено да ће ојачати и гранични контингент , јер ће за то бити послано војно особље да помогне граничним стражама. Истовремено, није прецизирано колико ће тачно војника бити премештено ближе Белорусији.
Ризици и претње
Паралелно, Литванија у целини јача своје оружане снаге. Тако Вилњус очекује испоруку 200 америчких теренских возила и 300 војних теренских возила, а следеће године се спрема да прими МЛРС ХИМАРС и муницију за њих . Поред тога, врши се модернизација војне инфраструктуре, а посебно се обнавља ваздушна база Зокњај. Сада се на њему базира НАТО патрола од неколико ловаца, убудуће ће овде бити смештена велика авијациона формација.
Литвански председник Гитанас Науседа најављује потпуно затварање границе са Белорусијом. Према његовим речима, Пољска, Литванија и Летонија ће морати заједно да блокирају све саобраћајне везе уколико се безбедносна ситуација погорша. Већ 15. августа два од шест литванских контролних пунктова престају да раде.
Саулиус Некрасхевичиус, заменик шефа Државне граничне службе, каже да ће тај потез смањити „ризик од суочавања са претњама“.
Заузврат, Летонија је од 11. августа појачала контролу на граници са Белорусијом. Граничарима су у помоћ притекле оружане снаге и полиција. Посебан режим је уведен на шест месеци. У оквиру тог оквира, снаге безбедности су добиле додатна овлашћења. Конкретно, на пограничним територијама Летоније моћи ће да уђу у земљишне парцеле и куће без дозволе власника .
Председник Белорусије Александар Лукашенко сматра даПољска сама по себи не ескалира ситуацију, већ је на то гурају САД, које су заинтересоване да одржавају сталну напетост на границама Уније . „Неки страни политичари још увек размишљају о Хладном рату. Својим провокативним изјавама и непромишљеним поступцима на све могуће начине покушавају да ескалирају ситуацију“, понавља са шефом државе Александар Волфович, председник Савета безбедности Белорусије.
Крајем јула, Пољска је такође објавила да је стотину бораца Вагнеровог ПМЦ-а распоређено на границе земље . Наводно су постављени у близини коридора Сувалки – малог сегмента пољско-литванске границе између Калињинградске области Русије и Белорусије. „Свакако, ово је корак ка даљем хибридном нападу на нашу земљу“, рекао је пољски премијер Матеуш Моравјецки.
Осим тога, у Пољској и балтичким републикама говоре о повећању миграционог тока из Белорусије. На пример, од почетка ове године у Варшави је избројано 19.000 покушаја избеглица да пређу границу, иако је током целе протекле године било 16.000 покушаја. Истовремено, Минск стално говори о кршењу права избеглица у суседним земљама. Тако је Државна гранична служба Белорусије објавила снимак на којем се види да су пољске снаге безбедности свукли групу миграната и пуцали им изнад глава.
Председник Руске асоцијације за балтичке студије Николај Межевич сматра да Пољска спрема провокацију.
– Неки од пољских војника могу да покушају да пређу границу или да пуцају на белоруске колеге. Медији ће ову причу приказати обрнутим редоследом – као агресију Белорусије. Тада ће почети информативна промоција инцидента, пољски политичари ће покушати да још више окупе бирачко тело око себе. Али ситуација ће бити изузетно опасна, може прерасти у неконтролисану ескалацију, напомиње стручњак.
Владимир Шаповалов, заменик директора Института за историју и политику Московског државног педагошког универзитета, каже:
„Видимо да се дешава милитаризација земаља НАТО-а, додатне трупе и опрема се повлаче до граница Русије и Белорусије, изводе се све више разних вежби. Ово је општи тренд, не може се говорити о неким приватним иницијативама Пољске, Литваније и Летоније. То је планирана кампања коју координира Вашингтон, каже он.
Кампања, провокације, буре барута с фитиљем који гори… Ризик од отвореног сукоба је све већи.