Изложбени пројекат Ирене Симић „Опроштај и опраштање”, који је пред публиком до 6. августа у Галерији Дома омладине Београда, представља размишљања, преиспитивања и сагледавања догађаја из прошлости: како су она сачувана у сећању, какве слике их дефинишу и које асоцијације подстичу сећања на њих. Kако је природа сећања у великој мери визуелна, сваки тренутак прошлости ствара одређену слику заувек утиснуту у подсвест.
„Kроз стваралачки процес врши се истраживање у пољу сећања на доживљена искуства која су несвесно потиснута, као и опраштање од њих. У основи истраживања догађаја из прошлости преплићу се животне спознаје које кроз рад желим да одгонетнем, емотивно прихватим и материјално уобличим. Радови представљају покушај материјализације осећаја, импресија, свега нематеријалног; то су прикази покрета заробљеног у тренутку, идеје времена као појаве која је неухватљива, и искустава која се бришу из сећања, а опет се неочекивано у некој прочишћеној форми појављују и назиру у сваком раду, пише о свом стваралаштву ауторка. Она додаје да се у процесу обнављања сећања кроз опипљиве форме, појављују и други аспекти, теме које се развијају упоредо са стварањем дела, а то је, првенствено, сазнање да је све подложно промени.
„Осећаји, емоције и искуство, ма колико у тренутку настајања били јаки и драматични, временом добијају неке друге димензије и интензитет, мењају облик и другачије се сагледавају. Стога темпоралност, пролазност, брзина настајања и нестајања постају неки од кључних појмова које истражујем у свом раду”, истиче Ирена Симић (Београд, 1995). Уметница је завршила основне и мастер студије на вајарском одсеку Факултета ликовних уметности у Београду. Излагала је на више групних изложби, а поставка у Галерији Дома омладине Београда је њена прва самостална изложба.