Комеморативни скуп посвећен недавно преминулом израелском историчару Јехуди Бауеру (99), једном од највећих истраживача у домену Холокауста, анитисемитизма и геноцида, одржан је вечерас у Народној библиотеци Србије.
На почетку комеморације прочитан је телеграм саучешћа који је председник Александар Вучић упутио породици Бауер и израелском народу поводом смрти професора Бауера.
„Са дубоким жаљењем сам примио вести о смрти Јехуде Бауера, једног од најважнијих гласова у очувању сећања на Холокауст и у борби против антисемитизма. Његов неуморни рад и посвећеност у очувању историјске истине представљају стуб на коме почивају не само научна сазнања, већ и морална одговорност целокупног човечанства да не заборави и не понови прошлост”, навео је Вучић.
Према његовим речима, Бауер је за Србију имао посебан значај у напорима да се одржи сећање на жртве Холокауста на нашим просторима.
„Његов глас као једног од највећих светских ауторитета у области Холокауста и геноцида уопште, снажно се чуо и када је пружио јасну и недвосмислену подршку Србији у борби за истину поводом резолуције у Сребреници”, навео је Вучић.
Вучић је истакао да је реч човека који је посветио живот борби против геноцида одувек имала и увек ће имати посебну тежину.
„Не само у академским круговима већ и у аренама међународне политике, а наш народ ће је са великим пијететом чувати и памтити”, сматра Вучић.
Према његовим речима, учешче Бауера у бројним међународним пројектима и сарадња са институцијама широм света, допринеле су ширењу свести о трагедијама које су задесиле српски народ, али и друге народе света.
„Имао сам част да му у знак признања за његову посвећеност историјској правди доделим Златну медаљу за заслуге Републике Србије чиме је наша земља исказала дубоко поштовање према његовом раду које надилази границе и служи као подсетник будућим генерацијама, о важности неговања мира, толеранције и људског достојанства”, навео је Вучић.
Вучић је оценио да је одлазак Бауера ненадокнадив губитак за све, али и да ће његов дух и идеали наставити да живе кроз све оне који се боре за свет у којем нема места мржњи и насиљу.
„У овим тешким тренуцима моје мисли су са његовом породицом, пријатељима и поштоваоцима. Нека почива у миру”, поручио је Вучић у телеграму.
На трибини у Амфитеатру, говорили су амбасадорка Израела у Србији Авивит Бар-Илан, епископ пакрачко-славонски Јован, вршилац дужности директора Музеја жртава геноцида Бојан Арбутина, док се видео поруком обратио студент професора Бауера, Ефраим Зуроф.
Арбутина је изјавио да је Бауер био „пријатељ истине и слободе, слободан, неустрашив и некорумпиран у временима када се неретко искривљује историјска стварност”.
„Професор Бауер је говорећи о злочину који се догодио у Сребреници у јулу 1995. године рекао да не би био на страни оних који Сребреницу дефинишу као геноцид, већ масовно убиство или злочин против човечанства”, рекао је Арбутина напоменувши да је „масовних убистава било на свим странама”.
Он је истакао да се професор Бауер у својој књизи „Rethinking the Holocaust” осврнуо на страдање српског народа у независној држави Хрватској где је логор смрти у Јасеновцу „био суровији и страшнији од нацистичких логора”.
„Одлазак Бауера оставља ненадокнадиву празнину у академском свету. Остали смо без храброг гласа, истанчаног истраживачког рефлекса, дисциплинованог научника, посвећеног професора и ауторитета…”, рекао је Арбутина.
Директор Центра Симон Визентал Ефраим Зуроф је путем видео поруке поручио да је имао привилегију да буде Бауеров студент.
„Био ми је саветник на мастер тези и наше познанство трајало је годинама. Увек је био отворена особа и сјајан учитељ. Његова предавања била су крцата и свако ко се бавио темом Холокауста био је инспирисан професором Бауером. Многи професори који предају о Холокаусту су његови ученици”, рекао је Зуроф.
Амбасадорка Бар-Илан је прочитала писмо које је упутио председавајући Управног одбора „Јад вашем” Дани Дајан.
„Био је заиста изузетна личност чије је вишедеценијско деловање и лидерство на пољу проучавања Холокауста значајно допринело човечанству и живописно илуструје зашто сећање на Холокауст остаје кључно и данас. Не само да бисмо тачно забележили и проучили историју тог ужасног и судбоносног периода, већ и да бисмо помогли обликовању будућности утемељене на моралу, толеранцији и демократији”, део је писма које је прочитала Бар-Илан.
Епископ Јован је истакао да је Бауер био један од највећих интелектуалаца који се „показао заједно са људима попут Фројда, Јунга и Шпендлера”.
„Нема који аспект Холокауста није проучио. Холокауст је најстрашнија ствар која се десила људском роду и више од геноцида. Холокауст је била идеја да се уништи јеврејски народ у целини”, рекао је епископ Јован.
Комеморацији су присуствовали државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Нинослав Јовановић, изасланик председника Владе Србије Сава Стамболић, епископ новобрдски Иларион, представница амбасаде Хрватске Натали Лулић, амбасадор БиХ у Србији Александар Врањеш и амбасадор Чешке у Србији Јан Боди.
У оквиру комеморативне свечаности наступио је Јеврејски камерни оркестар.
Јехуда Бауер, рођен 1926. године у Прагу, преминуо је 18. октобра.
Након емиграције у Палестину 1939. године, студирао је историју на Универзитету у Кардифу, докторску титулу стекао је на Хебрејском универзитету у Јерусалиму 1960. године.
Током каријере предавао је на престижним универзитетима широм света и био директор Међународног института за истраживање Холокауста у Јад Вашему.
Био је и почасни председник Међународне алијансе за сећање на Холокауст (ИХРА). Објавио је преко 40 монографија и бројне научне радове.