ЈЕРУСАЛИМ – Премијер Израела Бењамин Нетанијаху најавио је вечерас да ће наставити да спроводи спорну реформу правосуђа упркос масовним протестима широм земље и растућим упозорењима војних резервиста да се неће јављати на дужност, те молбама председника САД да обустави остварење плана.
Нетатијахуов говор преко телевизије у ударно време по свој прилици ће допринети да се појачају протести на улицама у наредним данима пред кључно гласање у израелском парламенту (Кнесету) у понедељак.
Хиљаде људи су вечерас током заказане „ноћи отпора” протестовале уз добоше и трубе у Тел Авиву где је полиција неке растерала воденим топовима, а други су у поворци кренули ка Јерусалиму, удаљеном 70 километара, где Кнесет треба да гласа идуће недеље, а демонстранти ће се тамо улогорити, јавља Бета.
Говор Нетанијахуа је на моменте звучао помирљиво пошто је рекао да разуме разлике у мишљењима које су дубоко поделиле земљу и нудећи да ће потражити компромис с политичким противницима.
Он је међутим деловао непомирљиво када је рекао да његови противници теже да га збаце и напао војне резервисте који су најавили да се неће јављати на дужност ако план реформе буде усвојен.
„Одбијање војне службе прети безбедности сваког грађанина Израела”, рекао је Нетанијаху.
Планирано је да се посланици Кнесета у понедељак коначно изјасне о предлогу закона којим ће се скресати овлашћење Врховног суда да обара одлуке које сматра „неразумним”, а тај појам значи овлашћење за заштиту од корупције и неодговарајућих постављења неквалификованих људи.
Предлог закона о том ограничењу је један о кључних у плану Нетанијахуове владе о реформи правосуђа.
Он и његови савезници ултранационалисти и ултраортодоксни Јевреји кажу да је реформа неопходна да би се смањила превелика моћ судија које нису подложне јавном избору.
Критичари кажу да ће закон концентрисати моћ у рукама Нетанијахуа и његових крајње десничарских савезника и поткопати систем контроле и односа грана власти. Такође кажу да је Нетанијаху, коме се суди за корупцију, у сукобу интереса јер мења прописе о правосуђу док се оно бави њима.
Због тога је подељана израелска јавност, а председник САД Џозеф Бајден је апеловао на Нетанијахуа да успори остварење плана и да постигне широк национални консензус пре но што се усвоји било какав закон о томе.
Највећа претња плану реформе су све гласније најаве војних резервиста да се, ако реформа прође, неће одазвати на дужност, укључујући пилоте борбених авиона, командосе и припаднике јединица за сајбер-безбедност.
Израелски политичари и војни врх су упозорили да ће то угрозити безбедност земље пошто окосницу израелске војске чине резервисти који служе добровољно.
Нетанијаху је рекао да одбијање служења подрива израелске демократске институције јер је војска потчињена влади, а не обрнуто.