МОСКВА – Литванија је позвала Европску унију да користи балтичке луке за извоз украјинског жита након суспензије споразума о житу,
„Балтичке луке могле би да служе као поуздана алтернатива за транзит украјинских производа, укључујући жито”, наводи се у писму тројице литванских министара упућено европским комесарима, преноси Риа новости.
У писму се наводи да би балтичке луке могле помоћи у транспорту 25 милиона тона житарица годишње.
Литванија је наводно затражила од ЕУ и да смањи бирократију на граници Украјине са Пољском.
Споразум о житу је прекинут 18. јула, а Руска Федерација је обавестила Турску, Украјину и УН о свом приговору на његово продужење.
Руски председник Владимир Путин раније је истакао да услови споразума са Русијом нису испоштовани, упркос напорима УН, јер западне земље неће да испуне своја обећања.
Путин је више пута навео да је Запад највећи део украјинског жита извезао у своје државе, а главни циљ посла – снабдевање сиромашних земаља, укључујући и афричке, никада није остварен.
Након престанка рада Црноморске иницијативе за жито и укидања поморског хуманитарног коридора, сви бродови на путу ка украјинским лукама у Црном мору сматрају се потенцијалним превозницима војног терета од поноћи 20. јула и сматрају се укљученим у украјински сукоб на страни кијевског режима, саопштило је руско Министарство одбране, преноси Танјуг.
Блумберг је раније пренео да је један број представника бродарства уверен да после истека житног уговора нико „при здравој памети” неће слати бродове несигурним путевима, подсећа руска агенција.