Специјално за „Политику”
Торонто – Канадска влада обрисала је крајем прошле недеље свој фејсбук налог. Овај потез представља наставак „рата” федералаца Џастина Трудоа с „Метом” („Фејсбук” и „Инстаграм”) и „Гуглом”, који траје од доношења контроверзног Закона Ц-18 којим се регулише наплата садржаја које друштвене мреже преносе с канадских медија. Влада је укинула све рекламе с ових платформи чија је вредност износила више од 10 милиона долара.
Технолошки гиганти, с друге стране, одговорили су уклањањем канадских садржаја с друштвених мрежа. Какав су утицај на медије и издаваче имали потези компанија „Мета” и „Гугл”, које су реаговале на закон Ц-18, и колико доприносе превирању у канадским медијима, говоре и реакције канадске владе.
„Канада би требало да има јаку, слободну и независну штампу”, каже министар баштине Пабло Родригез, додајући да је то „од суштинског значаја за нашу демократију”. Оспоравани закон Ц-18 налаже технолошким гигантима да плаћају канадским медијским кућама накнаду за садржаје које преносе, укључујући чак и линкове који воде на новинске садржаје код њих.
Родригез сматра да би „велике технолошке компаније радије потрошиле новац да промене своје платформе како би спречиле Канађане да приступе добром квалитету и локалним вестима него да плаћају свој удео новинским организацијама”.
„Фејсбук” и „Гугл” сада опрезно испитују могућности укидања информација и ускраћују Канађанима новинске садржаје на својим платформама. Из Савезне владе, пак, поручују да је закон неопходан како би се новинским организацијама које се суочавају с финансијским потешкоћама омогућило да „осигурају правичну надокнаду” за вести и везе које се деле на технолошким платформама.
Закон сличан канадском Ц-18 усвојен је у Аустралији 2021. године, али је измењен након што је „Мета” накратко блокирала могућност Аустралијанаца да деле или гледају вести на њеним платформама. „Замрачење” је окончано кад су у закон унесени амандмани, а „Гугл” и „Мета” су од тада преговарали с аустралијским медијским компанијама о више од 30 пословних аранжмана.
Канадски премијер Џастин Трудо прошле недеље је рекао да верује да је његова земља постала глобални тест за законе попут Ц-18.
„Ово је оно што они желе да ураде, да нам буду пример”, рекао је Трудо о технолошким гигантима као што је „Мета”.
„’Фејсбук’ је одлучио да је Канада довољно мала земља да би могао да одбије наше захтеве”, рекао је Трудо поручивши му да је „направио погрешан избор одлучивши да буде против Канаде”.
Из владе у Отави поручују да расправљају о овом закону с другим земљама које желе да донесу сличне акте, попут Велике Британије, Индонезије и Бразила. Канада је добила и подршку неких америчких сенатора и стручњака.
„Лос Анђелес тајмс” објавио је прошле недеље да „Канада апсолутно не сме да попусти пред бесом технолошких гиганата”.
И неки амерички сенатори јавно се изјашњавају у прилог канадском закону, наговештавајући да и у Сједињеним Америчким Државама постоји слична иницијатива за деобу великог колача који сада припада само технолошким гигантима.