У летњим месецима због дужих, туристичких путовања и великих врућина догађа се и више саобраћајних незгода на путевима. То је био повод за акцију „Вози одморан” која ће на нашим друмовима трајати до 15. септембра.
Ово је седма година заредом како се спроводи ова кампања уз помоћ Агенције за безбедност саобраћаја, Министарства унутрашњих послова – Управе саобраћајне полиције, Јавног предузећа „Путеви Србије” и Компаније ЕКО Србија.
Црна статистика у јулу и августу
Бранко Стаматовић, в. д. директора Агенције за безбедност саобраћаја, навео је податак да је само у прошлој години у јулу и августу изгубљено 117 људских живота. Најутицајнији фактор и разлог томе јесте умор и пад концентрације.
– Осим домаћих и велики број страних држављана транзитира нашим путевима, и важно је да их овом кампањом подсетимо колико је умор опасан и колико је важно да возе одморни, јер уморан возач може бити исто толико опасан као и возач под утицајем алкохола – истакао је начелник Управе саобраћајне полиције Славиша Лакићевић, најављујући кампању „Вози одморан”.
Подаци о повећаним страдањима у саобраћајним незгодама током летњих месеци су, нажалост, уобичајени и већ дужи низ година у овим месецима страда највише лица, истиче се у саопштењу које нам је доставила Агенција за безбедност саобраћаја. У око сто саобраћајних незгода у летњим месецима дневно гину две особе у просеку, а око 65 лица задобије повреде.
Разлози леже у повећаном обиму саобраћаја, посебно транзитном, високим температурама, више је моторизованих двоточкаша и бициклиста и веће учешће младих као возача.
Није тешко објаснити ни податак да чак трећина лица, њих 33 одсто, у време годишњих одмора настрада суботом и недељом.
То је зато што викендом долази до смене туриста у летњим туристичким центрима Србије, Црне Горе, Грчке. Смена туриста се у великој мери одвија преко наших путева, посебно дуж Коридора 10, као и дуж Ибарске магистрале и магистралног пута који преко Чачка и Ужица води за Пријепоље и даље према Црној Гори, истичу у Агенцији за безбедност саобраћаја.
Треба истаћи да се током летњих месеци повећава удео погинулих лица која немају пребивалиште у Републици Србији. У летњим месецима сваки десети погинули је страни држављанин. Највише погинулих страних држављана је из Чешке, Немачке, Словачке, Аустрије и Швајцарске.
Возачи и путници у путничким аутомобилима су најугроженија категорија учесника у саобраћају и чине половину свих настрадалих. Осим путничких аутомобила током летњих месеци су повећано угрожени још: мотоциклисти, мопедисти, бициклисти и у мањем проценту возачи и путници на тракторима.
Око половине свих настрадалих мотоциклиста и мопедиста настрада у току летњих месеци, податак је Агенције за безбедност саобраћаја.
Посматрано по старосним категоријама, када се посматрају погинула лица, у први план долазе младе особе старости од 15 до 30 година. Осим младих, повећано смртно страдају и лица старости од 31 до 45 година, као и деца.
Карактеристично је да током летњих месеци процентуално више лица погине у раним јутарњим часовима и касним вечерњим часовима, него што је то случај у другом делу године.
У летњим месецима је неприлагођена брзина и даље најчешће опредељивани утицајни фактор у саобраћајним незгодама, а затим губитак контроле над возилом, као и вожња под утицајем алкохола.
Возачима се саветује да на пут крену одморни и здрави, да на свака два сата вожње праве паузу од бар 15 минута, да избегавају вожњу током ноћи и најтоплијих делова дана. Поред провере техничке исправности возила, саветује се планирање путовања и време за паузе, редовно хидрирање и стрпљење у вожњи.
Велике врућине представљају ризик по безбедну вожњу, јер много брже доводе до умора и исцрпљености. Умор је узрочник сваке саобраћајне незгоде на путевима, а неминован је пратилац дугих вожњи, нарочито у ноћним и неповољним климатским условима, попут великих врућина. Како бисте спречили или одложили настанак умора у току вожње, савет је да се пре путовања возачи добро наспавају и одморе.
Треба бити опрезан и с лековима јер су многи на листи као непожељни током вожње, а о употреби алкохола и психоактивних супстанци излишно је и говорити.
Никад без сигурносног појаса
Употреба сигурносног појаса је обавезна за сваког путника у возилу било да је у питању возач, сувозач или путник на задњем седишту. Према подацима Светске здравствене организације, употреба сигурносних појасева за возаче и путнике на предњим седиштима смањује ризик од смртног исхода за готово 50 одсто, док за путнике на задњим седиштима тај проценат у појединим деловима света износи и до 75 одсто.
Посебно треба обратити пажњу на безбедност деце у возилу, јер она најчешће страдају као путници у возилима, а један од разлога је некоришћење или неправилно коришћење ауто-седишта.
Кампања „Вози одморан”
Ове године, два кампера с порукама на српском и енглеском језику „Вози одморан/Drive fresh” кретаће се ауто-путевима и путевима који воде у најпосећеније туристичке центре и заустављати на одмориштима и у туристичким центрима како би учесницима у саобраћају скренули пажњу на важност одмора. Промо тимови ће возачима делити промотивне материјале с порукама које су исписане на четири језика – српском, енглеском, немачком и турском. На граничним прелазима приликом пасошке контроле возачи ће добијати флајер с порукама и упутствима за безбедну вожњу. Биће појачано присуство полицијских патрола и пресретача на најфреквентнијим путним правцима. Дуж ауто-путева на измењивој саобраћајној сигнализацији, односно путним порталима, порука „Вози одморан/Drive fresh” подсећаће на важност планирања паузе. На ЕКО Србија бензинским станицама биће истакнуте поруке кампање, а возачи и путници ће уз рачун добијати и практична упутства.
Децу не остављати у возилу
Никада децу не остављајте у паркираном возилу на сунцу. Чак и с отвореним прозорима, ако је напољу 25 степени, температура у ауту се за 10 минута може попети на 40. Деца су осетљива на екстремне температуре, па се могу прегрејати три до пет пута брже него одрасле особе. У случају прегрејавања код деце може доћи до топлотног удара који може имати фаталне последице.
Одмор на свака два сата
Како су умор и пад концентрације чести разлози настанка саобраћајних незгода у летњим месецима, неке од важнијих препорука су следеће:
Не улазите у аутомобил који је стајао на сунцу, обавезно отворите сва врата и прозоре, укључујући и пртљажник. Тако ћете проветрити и за неки степен расхладити ваздух у аутомобилу.
Употреба клима-уређаја треба да омогући да унутрашња температура буде нижа 5–7 степени од спољашње.
Правите паузе током вожње: у току вожње по високим температурама и на путовањима на дужим релацијама потребно је да се праве паузе у вожњи на свака 2 сата по 15 минута. Проветравање возила, унос довољне количине течности и лагано истезање отклониће прве знаке умора који се обично јављају након другог сата вожње.
Бициклисти најугроженији
У Србији годишње погине у просеку око 50 бициклиста, а око 1.500 њих буде повређено у саобраћајним незгодама.
Истраживање Агенције за безбедност саобраћаја показало је да су возачи двоточкаша најугроженији од јуна до августа. У овом периоду у просеку месечно погине више од 25 особа, док 900 буде повређено. Подаци указују да бициклисти најчешће страдају средом, петком и суботом, а најкритичније доба дана је од 10 до 11 и од 16 до 17 часова.