Највеће америчке банке, укључујући „Голдман сакс”, „Сити гроуп” Џи-Пи Морган зарадиле су укупно шест милијарди долара у трговини рубљама током прошле године, показују подаци финансијске аналитичке компаније „Вали аналитикс”.
Блумберг је описао шему како су америчке банке обилато зарађивале на валутним разликама у трговини руском рубљом.
На пример, трговац у Казахстану 20. маја 2022. године могао је да купи десет милиона долара од руске банке по курсу од 59 рубаља за долар. Томе се дода маржа од једне рубље и онда се то прода колегама на Волстриту за брзи профит од 169.000 долара.
Тада трговац са Волстрита то препрода међународном клијенту по офшор цени од 61,5 рубаља по долару, што би могло да донесе око 250.000 долара зараде, пише Блумберг.
У овом пословима учествовале су банке из Казахстана и Јерменије које су трговале са тржиштима у пријатељским земљама са Русијом. Међу банкама помињу се Халик банка (зарадила 373 милиона долара у девизним трансакцијама са рубљом 2022.), Јусан банка (износ није наведен), Каспи (77 милиона долара), Америабанк (106,7 милиона долара).
Блумберг наводи да су у ове после биле укључене и банке које послују у Русији попут Рајфајзен банке, Гаспромбанке и АК Барс банке.
Представници банке одбили су да коментаришу ове наводе, наводи анонимни извор на кога се позива Блумберг и додаје да је Рајфајзен банка била један од „најактивнијих продаваца”.
Стране компаније и инвеститори који су напустили Русију након почетка специјалне операције „очајнички су покушавали да замене своје рубље за доларе“, што је трговцима валутама омогућило лаку зараду.
Куповали су доларе по ниженој цени, а затим их продавали купцима уз високу цену. Немогуће је тачно рећи колики је део овог прихода дошао од банака на Волстриту.
Из Русије је током 2022. године у иностранство послато око 43 милијарде долара, „већина новца је отишла на банковне рачуне у суседним земљама, укључујући Казахстан, Јерменију, Грузију и Азербејџан“